Tutaj miejsce na jakiś cytat lub inna krótka informację.

Plener malarski w Siemianicach

W Siemianicach 21 września 2015 roku odbył się plener malarski zorganizowany w ramach projektu „PIĘKNO W NAS I WOKÓŁ NAS” współfinansowanego przez Urząd Gminy w Łęce Opatowskiej.  W plenerze wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Plastyków Amatorów z Kępna,  Towarzystwa Krańców Ziemi Ojczystej GENIUS LOCI z Siemianic a także mieszkańcy Siemianic. Plastycy z Kępna już po raz trzeci zaszczycają nasze okolice swoją obecnością. Organizatorem  pierwszego pleneru (w 2008 roku) było Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej, drugiego w Chróścinie  oraz trzeciego w Siemianicach Stowarzyszenie Amatorów Powiatu Kępińskiego i Towarzystwo Genius Loci z Siemianic.

Siemianice mają wielowiekowe tradycje malarskie. Podobno już w latach międzywojennych były organizowane w pałacu w Siemianicach plenery malarskie. To właśnie tutaj piękno otaczającego świata  inspiruje ludzi do utrwalania doznawanych wrażeń. Zewnętrzne bodźce we współudziale bogactwa wewnętrznego świata sprawiają, że zarówno na obrazach jak i fotografiach przedstawiona jest synteza wrażeń wizualnych i przeżyć emocjonalnych. Siemieńskie pejzaże były inspiracją już dla Jadwigi z Szembeków Szeptyckiej. Jeden z jej obrazów pod tytułem „Prosna” można było podziwiać w czasie pleneru. Udostępniony był również katalog z wystawy w Malborku. Zawierał on przykłady malarstwa Stanisława Szembeka, urodzonego w Siemianicach. Reprodukcje tego artysty wzbudziły duże zainteresowanie obecnych.

Projekt „PIĘKNO W NAS I WOKÓŁ NAS” zakłada przeprowadzanie działań zmierzających do upowszechnienia wiedzy o osobach, które działając w Wielkopolsce i na jej rzecz zapisały się w historii Polski. Na nowoutworzonej stronie internetowej http://www.geniuslocisiemianice.org.pl umieszczane są biogramy upamiętniające osoby urodzone lub wychowane w Siemianicach oraz działające społecznie i zawodowo w naszej wsi a także zdjęcia miejsc charakterystycznych dla okolic Siemianic. Strona internetowa będzie służyć jako skarbnica świadectw, dokumentów historycznych oraz wszelkich przejawów piękna w działalności mieszkańców naszej małej ojczyzny.

Siemianice są wsią niezwykłą. Leżą na granicy trzech województw: opolskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. W jej historii przeplata się dziedzictwo kulturowe wszystkich tych regionów. Umieszczenie informacji opatrzonych zdjęciami na stronie internetowej będzie promocją zasłużonych Wielkopolan poza granicami naszego województwa. Chcemy upamiętnić m. in. ks. Maksymiliana Scherwentke urodzonego w Siemianicach, który zginął w Dachau, siemieńskiego proboszcza ks. Józef Krzywoszyński, przedstawicieli rodu Szembeków czy włościan, którzy zapisali się w historii Siemianic i Polski np. w czasie powstania styczniowego. Wszystkie te osoby i miejsca reprezentujące naszą małą ojczyzną  dokumentujemy także podczas takich wydarzeń jak warsztaty fotograficzne prowadzone przez Kazimierza Mirosława Giela. Czy  plenery malarskie, które staramy się łączyć z organizowanymi podczas ich trwania wystawami. Najbliższym takim wydarzeniem będzie wernisaż na którym będziemy mogli podziwiać prace powstałe podczas wrześniowego pleneru malarskiego. Odbędzie się on 7 listopada 2015 roku o godz. 1700 w Domu Parafialnym im. Ks. Krzywoszyńskiego w Siemianicach.

Współpraca  dzieci i młodzieży z osobami dorosłymi przy spotkaniach ze świadkami historii naszego regionu umożliwia czerpanie z mądrości i doświadczeń osób w starszej dorosłości. Jest to naturalna okazja podczas której uczestnicy rozwijają swoje umiejętności komunikacyjne oraz uczą się od siebie wzajemnie. Świadkowie historii mają okazję do dania świadectwa natomiast młodzież i dzieci zapoznały osoby starsze z nowinkami technologicznymi prowadząc warsztaty z obsługi TI.

Towarzystwo GENIUS LOCI organizujący ten projekt zaktywizował wszystkie możliwe wspólnoty, stowarzyszenia i jednostki administracyjne do wspólnych działań na rzecz promocji Siemianic i okolic.

 

  • Czytany 454491 razy
Więcej w tej kategorii: « Boże Ciało Edward Stankiewicz »
Powrót na górę

Najnowsze artykuły